Czym są kawy premium?

Kawy premium to pojęcie, z którym mógł spotkać się każdy, kto szuka dobrej kawy wysokiej jakości. Takich produktów próżno szukać jednak na sklepowych półkach, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. W poniższym artykule przedstawiamy, czym są kawy premium, jakie posiadają zalety i gdzie można je znaleźć.

Kawy premium, czyli jakie?

Najwyższej jakości kawy, produkowane ze specjalnie wyselekcjonowanych ziaren, to znak rozpoznawczy wielu dobrych palarni. Aby lepiej zrozumieć, czym są kawy premium, warto na początku skupić się na kilku pojęciach, związanych z tym, co uznamy za taką właśnie kawę, a co już nią nie będzie.

Oceną jakości ziaren kawy zajmują się Q graderzy, czyli specjaliści, którzy posiadają specjalne certyfikaty. To właśnie oni w pierwszym etapie zajmują się dokładną oceną zielonego ziarna. W kolejnym etapie – kiedy ziarna przeszły już ostrą selekcję – ich niewielka ilość jest wypalana, a Q graderzy oceniają smak powstałej kawy. Tutaj pod ocenę bierze się między innymi kwaśność, smak, a także ocenia ewentualne defekty. Po ocenie tych wszystkich elementów, kawom przeznawane są specjalne stopnie jakości, czyli tzw. grade. To właśnie one decydują o tym, czy dany produkt uznamy za kawy premium.

Produkty z oceną Grade 2 to właśnie interesujące nas kawy premium. Znajdują się one na drugim miejscu, tuż za kawami speciality. W przypadku tych kaw podczas testów jakości odnotowano do 8 mniejszych defektów, jak np. pojedyncze niedojrzałe ziarna. Taka kawa znajduje się na podium kaw o najwyższym standardzie. Wyprzedza ją tylko oceniana najbardziej restrykcyjnie kawa speciality. To właśnie one wy swą jakością znacznie przewyższają produkty ze sklepowych półek, ciesząc niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem.

Gdzie kupić kawy premium?

Kiedy szukamy kaw dobrej jakości, bardzo często kierujemy się do pobliskiego supermarketu lub po prostu sklepu spożywczego. Tam półki aż uginają się od różnorodnych kaw, które kuszą kolorowymi opakowaniami i ładnymi etykietami. Kawy premium nie znajdują się jednak wśród nich.

Takie produkty możemy znaleźć jedynie w palarniach kawy, które gwarantują nam produkty najwyższej jakości. Miejscem, w którym możemy znaleźć kawy premium jest rzeszowska palarnia kawy Speciality Coffee: https://kawaspeciality.com.pl/kawy-premium/