Jak zająć się bliskim nam seniorem?

Opieka nad osobami starszymi często jest zadaniem bardzo wymagającym. Poświęcamy swój czas, często również energię – demencja i choroby wpływające na fizyczny stan zdrowia seniorów często nie są proste i znacznie utrudniają życie. Jednak nie zawsze musi tak być. Jak więc zająć się seniorem w taki sposób, aby było to jak najprzyjemniejsze dla obu stron? Podpowiadamy w naszym artykule.

Pomoc w drobnych obowiązkach i wspólnie spędzony czas

Z biegiem czasu mamy coraz mniej sił, a nasze zdrowie zaczyna nieco podupadać. W takich momentach nieoceniona jest pomoc najbliższych nam osób. I choć wiele seniorów uważa, że nie potrzebuje pomocy młodszych członków rodziny – nie chcą lub wstydzą się o nią poprosić – to jest ona nieoceniona. Pomoc ta może często wiązać się z codziennymi obowiązkami, takimi jak przygotowanie obiadu, zrobienie zakupów czy wieszanie firanek. Najważniejszy jednak jest wspólnie spędzony czas. Rozmowy i przeglądanie starych fotografii jest nie tylko przyjemnie, ale również aktywizuje seniora. Świetnym rozwiązaniem jest również wspólne rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku – działa to doskonale na pracę mózgu seniora i pamięć. Nie można zapomnieć również o wspólnych spacerach!

Opiekunka dla seniora – czy to dobry pomysł? 

Niestety, czasem zdarza się tak, że sami nie jesteśmy w stanie zająć się naszymi bliskimi, których stan zdrowia nie jest najlepszy – demencja, czy brak możliwości samodzielnego poruszania się. Właśnie wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się opiekunka dla seniora. Jest to świetne rozwiązanie, głównie dlatego, że wybrana przez nas opiekunka dla seniora będzie mieć kwalifikacje oraz doświadczenie. To właśnie ona będzie wiedzieć jak podnieść osobę starszą, a także jak z nią rozmawiać – osoby starsze z racji chorób często stają się bardzo uparte, a nawet złośliwe, więc podawanie im posiłków i leków może być dość trudne. Jedno jest jednak pewne, zatrudnienie opiekunki to bezpieczeństwo dla osoby starszej, a także nasz komfort – przede wszystkim psychiczny.

Więcej o opiekunkach dla seniorów przeczytasz na stronie https://caringpersonnel.pl/opiekunka-dla-seniora/