Czy warto zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Wiele krajów Europy Zachodniej, między innymi takich jak Holandia, Wielka Brytania, Niemcy czy Szwajcaria cierpi na coraz większy deficyt wykwalifikowanej opieki medycznej dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Dzieje się tak dlatego, że społeczeństwo po prostu się starzeje. Każdego roku jest coraz więcej osób w podeszłym wieku, dlatego też potrzebne są osoby, które będą się nimi zajmować. Niegdyś taki obowiązek posiadały dzieci i wnuki, ale dzisiaj już coraz rzadziej mamy do czynienia z wielopokoleniową rodziną w jednym domu. Czy warto zostać opiekunką w Niemczech i innych krajach? Zapoznaj się z zaletami tej pracy!

Opiekunka Niemcy

Każdego roku wiele Polek i Polaków postanawiają w celach zarobkowych wyjechać z kraju i poszukać dobrze płatnej pracy za zachodnią granicą. Większość z nich planuje, rzecz jasna, regularne i dość częste odwiedziny i powroty do swoich bliskich. W przyszłość planują również na stałe powrócić do Polski, a pracę w Niemczech traktują jako chwilową okazję do zarobienia dużych pieniędzy. Jakie obowiązki ma opiekunka w Niemczech? Ma do wykonanie niemal te same zadania, które wykonują panie pracujące w Polsce, ale coś się różni. W zakresie typowych codziennych prac, jakie musi wykonać opiekunka w Niemczech może być pomoc w dbaniu o higienę, chodzenie na zakupy, przygotowywanie i podawanie posiłków, pomoc w poruszaniem się, przebieraniem, podróżowaniem czy pokonywaniem barier architektonicznych, a także aktywizacja seniora itd. Ostateczna i pewna lista zadań zależy od naszego podopiecznego – jego chorób, niepełnosprawności i poziomu samodzielności. Opiekunka ponadto nie powinna wykonywać wszystkim rzeczy za seniora, a pomagać mu albo wręcz zachęcać, aby sam je wykonywał o ile jest to możliwe. Dzięki temu pozostanie on jak najdłużej sprawny fizycznie, a jeśli będziemy pamiętać o odpowiedniej aktywizacji i podopieczny będzie z nami współpracować to także będzie długo sprawny intelektualnie. Praca opiekunki może polegać również na towarzyszeniu w wizytach u lekarza czy odwiedzinach u rodziny i znajomych, a nawet wspólne wakacje czy wyjazd do sanatorium. Wspomnijmy jeszcze raz o aktywizacji, to bardzo ważne, aby zachęcać seniora do samodzielnych działań, jakimi jest granie w różne gry, czytanie, rozmowy, rozwiązywanie krzyżówek itd. Z tego też powodu opiekunka, która chce pracować w Niemczech koniecznie musi znać język na poziomie komunikatywnych, w innym wypadku istnieje możliwość pracy dla polskiej rodziny, która od lat przebywa w Niemczech, ale tylko pod warunkiem, że jest taka “opcja” w danej chwili możliwa. A czego opiekunka w Niemczech nie robi? Pod żadnym pozorem nie może podawać leków, może jedynie zrealizować receptę. Wszelkie specyfiki może podawać jedynie pielęgniarka środowiskowa, która minimum raz dziennie odwiedza seniora i właśnie wtedy podaje leki. Więcej na temat pracy opiekunki w Niemczech można znaleźć na: https://caringpersonnel.pl/opiekunka-niemcy/.

Czy warto?

Opiekunka w Niemczech średnio zarabia o 3-4 razy więcej niż gdyby pracowała w Polsce, może odłożyć duże sumy pieniędzy dzięki temu, że agencja, z którymi takie osoby współpracują, najczęściej oferują darmowy nocleg i darmową podróż do miejsce pracy, a w wolnym czasie można korzystać z samochodu należącym do seniora.