Czym jest sprężarka dentystyczna i do czego służy?

Sprężarka dentystyczna to niezbędne urządzenie w każdym gabinecie stomatologicznym. Bez niej dentysta nie mógłby wykonywać profesjonalnie swojej pracy i skutecznie pomagać pacjentom. Czym zatem jest sprężarka dentystyczna? Jakie ma dokładnie zastosowanie? Dlaczego gabinety dentystyczne nie są w stanie funkcjonować bez sprężarki dentystycznej? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Sprężarka dentystyczna – co to jest?

Sprężarka dentystyczna zwana jest również kompresorem stomatologicznym. Ma ona za zadanie wytwarzać powietrze o odpowiednio dużym ciśnieniu. Najczęściej jest to ciśnienie, które mieści się w granicach pomiędzy pięć a osiem bar. Wydajność sprężarki dentystycznej określa to, ile litrów sprężonego powietrza może wytworzyć w czasie jednej minuty. Niezawodne sprężarki dentystyczne można kupić w sklepie internetowym Machonline.pl: https://machonline.pl/40-sprezarki-dentystyczne

Zadaniem tego urządzenia jest napędzanie unitu stomatologicznego, czyli fotela dentystycznego wraz z wszelkimi niezbędnymi urządzeniami, które są z nim zintegrowane oraz stosowane w gabinecie dentystycznym. Wspomniany unit składa się z urządzeń, które są niezbędne podczas leczenia zębów, czyli lampy, wiertarki stomatologicznej i urządzenia ssącego. Właśnie wszystkie te urządzenia mogą być zasilane sprężonym powietrzem.

Jakie sprężarki znajdziemy w gabinetach dentystycznych?
Obecnie w gabinetach dentystycznych spotyka się przede wszystkim sprężarki dentystyczne bezolejowe. Są one bardzo popularne ponieważ wyróżniają się bardzo dobrą jakością sprężonego powietrza, cichą pracą, a także niezwykłą czystością powietrza. Bardzo często w gabinetach możemy spotkać sprężarki dwustanowiskowe.

Czym różnią się sprężarki dentystyczne?

Sprężarki dentystyczne mogą się różnić pomiędzy sobą wieloma parametrami, które powinniśmy wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na wyposażenie nowego gabinetu dentystycznego. Można tutaj wymienić głównie wydajność, wielkość zbiornika na sprężone powietrze (od kilku do kilkudziesięciu litrów) oraz ilością obsługiwanych stanowisk, tzw. sprężarki lub kompresory dwustanowiskowe.