Gdzie oddać przeterminowane leki?

Substancje medyczne, zwłaszcza te, które przekroczyły już swój termin ważności, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego i nie tylko – również dla człowieka są sporym niebezpieczeństwem.

Jednak co zrobić, gdy posiadamy w domu przeterminowane leki? Dokąd się z nimi udać i gdzie je wyrzucić? Dlaczego nie do odpadów komunalnych? Warto w takich sytuacjach pamiętać o istnieniu specjalnych pojemników na leki, które ułatwiąją ich utylizację i segregację.

Każdy przypadek nieodpowiedniego wyrzucenia leków wywołuje szereg konsekwencji, jakie ponosi środowisko naturalne, ale także ludzie. Rzadko kiedy mówi się, że może to wywołać skażenie wód gruntowych oraz wzrost odporności bakterii na antybiotyki – dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać ich wraz z innymi odpadami komunalnymi.

Aby uniknąć tych i innych niebezpieczeństw, ze szczególną ostrożnością dbajmy o to, aby wyrzucać leki do odpowiednio oznakowanych pojemników.

Dlaczego nie można wyrzucać przeterminowanych leków do śmieci?

Leki należą do grona chemicznych odpadów niebezpiecznych. Należy szczególnie o tym pamiętać, ponieważ ich nieodpowiednia utylizacja może zagrażać nam, naszym bliskim, a także zatruć rośliny i zwierzęta.

Domowe kosze na odpady komunalne zdecydowanie nie są odpowiednim miejscem na odpady niebezpieczne, którymi są leki. Nie wolno wyrzucać ich do kontenerów zbiorczych, bo mogą stanowić niebezpieczeństwo dla domowników.

Co więcej, nie można ich również wylewać do ubikacji czy zlewu. Grozić to może nawet zatruciem wód gruntowych – oczyszczalnie ścieków nie posiadają filtrów przystosowanych do tych substancji chemicznych, a dla bakterii zawartych w ściekach i gruncie jest to idealna okazja, aby uodpornić się od naszych leków i antybiotyków.

Jednak nie jest to problemem, ponieważ leki po terminie ważności, a także te nieużywane, możemy spokojnie zostawić w specjalnie oznakowanych pojemnikach. Dzięki temu nie zagrażamy swojemu zdrowiu, przyczynimy się do poprawy środowiska naturalnego, a specjalne służby będą mogły prawidłowo utylizować leki przeterminowane.

Gdzie oddać przeterminowane leki?

Specjalne pojemniki na odpady medyczne znajdziemy w aptekach, przychodniach bądź szpitalach. Śmiało możemy pozostawić je w pojemniczkach zbiorczych, jednak należy się wcześniej zapoznać z listą przyjmowanych odpadów. Niezwykle istotne również jest, aby wyrzucać leki w nieuszkodzonych opakowaniach. Nie wyjmujmy z nich tabletek, ani nie wylewajmy płynów.

Skąd wiedzieć, gdzie przyjmowane są przeterminowane leki? Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajdują się w całej Polsce.

Wykaz aptek przyjmujących leki na terenie miasta Katowice znajdziecie tutaj:

Czego nie możemy wrzucić do pojemników na leki?

Kosze na substancje medyczne mają jednak swoje ograniczenia.

Czego nie można wrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników na leki?

  • strzykawek i ampułkostrzykawek,
  • zużytych środków opatrunkowych,
  • zużytych igieł,
  • termometrów rtęciowych.

Zużytą strzykawką możemy narazić innych na zakażenie się chorobami przenoszonymi przez krew – takimi jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby. Tak samo jak zużyte igły, stanowią ogromne zagrożenie dla osób trzecich. Obu nie można pozostawić w pojemnikach przeznaczonych na leki. Jest to typ odpadów, którego apteki nie mogą przyjmować.

W celu znalezienia odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych należy udać się do lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych lub urzędów gmin.

Szkodliwość leków niezdatnych do spożycia

Przeterminowane leki to nie jedyne, które mogą być niebezpieczne w spożyciu.

Dobrze jest więc zastanowić się, czy przypadkiem więcej leków, które posiadamy w domu, nie powinno zostać oddanych do wspomnianych wyżej pojemników.

Odpowiedz sobie na pytania, czy:

  • leki były otwarte dłużej, niż pozwala na to producent na ulotce?
  • były używane bez zachowania odpowiedniej higieny?
  • przechowywałeś je w niewłaściwy sposób (np. w zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze, w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym)?

Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań brzmi „tak”, należy odwiedzić punkt posiadający specjalne kosze i oddać dany lek. Regularne kontrole naszych domowych apteczek pomogą skutecznie zmniejszyć ryzyko zatrucia poprzez spożycie niezdatnych leków oraz przypomni nam, aby wyrzucić przeterminowane produkty do specjalnych koszy.

Związki chemiczne zawarte w lekach mogą stanowić niebezpieczeństwo również wewnątrz organizmu człowieka, dlatego każde podejrzenie spożycia zepsutych lub przeterminowanych leków, czy suplementów diety warto skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym.