Które atrakcje na Śląsku są dostosowane do osób niepełnosprawnych? Poznaj 3 przykłady

Branża turystyczna coraz częściej wychodzi naprzeciw niepełnosprawnym turystom, którzy dzięki wprowadzonym dla nich udogodnieniom chętniej podróżują. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się znanym atrakcjom ze Śląska, które dostosowały swoją ofertę do osób niepełnosprawnych. Na naszej liście znalazły się 3 miejsca, ale pamiętaj, że takich atrakcji jest znacznie więcej. Zapraszamy do czytania.

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Pierwszą z atrakcji, która znalazła się na naszej liście, jest Centralne Muzeum Pożarnictwa (w skrócie CMP) w Mysłowicach. Zadaniem tej instytucji jest gromadzenie, przechowywanie, dokumentowanie oraz udostępnianie dziedzictwa polskiego pożarnictwa osobom, które są zainteresowane tą tematyką. Warto tutaj wspomnieć, że jest to największa tego typu placówka w Polsce i jedna z większych w całej Europie.

Obecnie muzeum posiada ponad 4 tysiące eksponatów, które zostały podzielone tematycznie, by ułatwić zwiedzanie gościom.

Co ciekawego można zobaczyć w CMP? W muzeum można znaleźć stałe i czasowe wystawy. Do stałych wystaw, które można oglądać przez cały rok, możemy wliczyć ekspozycje przedstawiające sztandary z całego kraju, hełmy lub mundury.

Z kolei wystawy czasowe zmieniają się co jakiś czas i obejmują one jeden temat. Dla przykładu nie tak dawno temu można było w CMP w Mysłowicach zobaczyć wystawę pod tytułem Straż niepodległa 1918 oraz W jedności siła.

Co warto podkreślić, CMP jest w pełni dostosowane do niepełnosprawnych – na terenie muzeum znajdują się podjazdy oraz windy.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

Kolejną, warto do obejrzenia atrakcją na Śląsku, która dostosowana jest do osób niepełnosprawnych, jest Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Muzeum ma swoją siedzibę w młynie elektrycznym, który ma już blisko 100 lat.
To interaktywna instytucja, w której zwiedzający mogą odbyć niezwykłą podróż w czasie. W jej trakcie poznają historię 5 głównych rzemiosł – młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa – które od lat znane są w Żarkach. Co więcej, wystawa została uzupełniona o prezentację losów ważnych dla miasteczka mieszkańców.

Muzeum Browaru Żywiec

Ostatnim miejscem, o którym chcemy wspomnieć, jest Muzeum Browaru w Żywcu. Działa od 2006 roku, który był dla browaru specjalną datą – świętowano wtedy 150-lecie browaru. Co warto tutaj podkreślić, to jedna z największych i najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Wzbudza spore zainteresowanie wśród naszych rodaków, nie tylko dlatego, że przedstawia historię browaru Żywiec, ale też znajduje się w dawnych piwnicach leżakowych browaru.

Windy dla niepełnosprawnych – dowiedz się więcej: https://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/cena-windy-dla-niepelnosprawnych.