Nie da się ukryć, że rozliczanie czasu pracy kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony na podstawie ewidencji może przysporzyć kłopotów – szczególnie, jeśli nie wiemy jak tę ewidencję odpowiednio przygotować! Nieprawidłowe rozliczenie godzien pracy kierowcy nie tylko będzie skutkowało źle wyliczony, wynagrodzeniem, ale również może mieć konsekwencje prawne dla przedsiębiorcy. O czym warto więc pamiętać podczas rozliczania kierowców?
Rozliczanie czasu pracy na podstawie ewidencji – o tym pamiętaj
Każdy kierowca ma obowiązek rejestrować swoją aktywność podczas pracy. To właśnie te dane są podstawą do przygotowania ewidencji jego pracy. Jeśli mamy przygotowaną ewidencję z włączeniem przestojów, dni świątecznych, zmian nocnych i dyżurów można przystąpić do rozliczenia. Na samym początku należy ustalić wynagrodzenie zasadnicze. Na wynagrodzenie zasadnicze składa się wynagrodzenie za pracę oraz przestój, za pracę w godzinach nocnych, w niedziele i święta, pracę w nadgodziny (nadgodziny 50% oraz 100% płatne), pracę w godzinach średniotygodniowych oraz za pracę dyżurową. W przypadku umowy, na podstawie której kierowca dostaje również wynagrodzenie z uwzględnieniem ryczałtu za dyżury, nadgodziny, czy sam dyżur, to brana pod uwagę stawka obliczana jest na podstawie zapisu w umowie.
Kurs rozliczanie czasu pracy kierowców – przydatna wiedza
Kurs rozliczanie czasu pracy kierowców to doskonały sposób na uzupełnienie oraz zdobycie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Szkolenie tego typu powinny odbyć nie tylko osoby pracujące w kadrach, ale również osoby decyzyjne, spedytorzy a nawet sami kierowcy, aby mieć świadomość swoich praw oraz obowiązków. Odbycie kursu jest o tyle ważne, że przepisy prawa z tego zakresu często są aktualizowane i nowelizowane. Dzięki szkoleniom ma się okazję być na bieżąco.
Kurs rozliczanie czasu pracy kierowców pod okiem doświadczonego trenera znajdziesz pod adresem https://transporttrener.pl/kursy/ewidencja-i-rozliczanie-czasu-pracy-kierowcow/.