Szkoła życia – placówka edukacji i aktywizacji

W Polsce nie brakuje placówek szkolnych, które wspierają rozwój dzieci i młodzieży. Jedną z nich jest chociażby szkoła życia.

Mimo, iż nazewnictwo tej placówki nie wszystkim jest znane, jest to miejsce które oprócz funkcji opiekuńczo-wychowawczej pełni także te związane z przysposobieniem do życia. W praktyce oznacza to, że dzieci i młodzież uczęszczający do tej szkoły mogą uczyć się nowych umiejętności niezbędnych w codziennym życiu.

Szkoła życia – gdzie funkcjonują takie placówki?

Szkoły życia przeważnie funkcjonują przy placówkach oświatowych, głównie przy przedszkolach i szkołach. Ze względu na potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży szkoły życia bardzo często funkcjonują w dużych miastach. Warto tutaj wymienić Katowice, Warszawę, Kraków. Placówki te bardzo często nazywane są szkołami dobrej edukacji, głównie dlatego że podopieczni uczą się nie tylko tego co przyjęte jest w tradycyjnych szkołach ale objęte są programem specjalnym. Dla przykładu szkoła życia Otwarte Okno, która ma swoją siedzibę w Tychach jest szkołą przeznaczoną dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nierzadko do tej placówki zapisują się uczniowie również z Tychów ale bardzo często przyjezdni np. Ci Katowic.

Kształcenie z myślą o podopiecznych

Szkoły życia powstały z myślą o wsparciu edukacyjnym dla dzieci i młodzieży. Dlatego też w placówkach zatrudniani są tylko i wyłącznie wykwalifikowani pedagodzy i wychowawcy. Prowadzą oni zajęcia, z myślą o podopiecznych. Uwzględniając przy tym ich stan zdrowia, predyspozycje osobowościowe i rozwojowe. Szkoła życia jest więc miejscem w którym podopieczni mogą się uczyć i nabywać umiejętności praktyczne niezbędne do samodzielnego życia. Co więcej są też takie placówki w których dodatkowo prowadzone są zajęcia rewalidacyjne.