Smog w Katowicach

smog w Katowicach

Na walkę ze smogiem państwo przeznacza co roku ogromne środki. Duże koszta ponosi również fundusz zdrowia z powodu wydatków na leczenie chorób nasilonych w wyniku smogu oraz spowodowanych samym smogiem.

Jak smog wpływa na zdrowie?

Smog szkodzi zdrowiu Polaków każdego roku w okresie zimowym, kiedy występuje. Do najczęstszych objawów spowodowanych długotrwałym narażeniem na wdychanie powietrza z pyłami zawieszonymi o średnicy 2.5 i 10 czyli PM 2.5 i PM 10 zmniejszenie wydolności płuc, częstsze infekcje dróg oddechowych, a także zaostrzenie objawów astmy, egzemy i innych chorób powiązanych z alergiami.

Wdychanie pyłów i innych niebezpiecznych substancji szczególnie groźne jest dla osób starszych, osób chorujących przewlekle na choroby układu oddechowego lub serca, a także kobiety w ciąży, gdyż długa ekspozycja na smog, może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu.

W 2018 roku Narodowy Fundusz zdrowia opublikował dane na temat zgonów w roku poprzedzającym. Okazało się, że w 2017 roku liczba wyniosła 405,6 tys., czyli o 3,77% w stosunku do roku 2016. W styczniu 2017 zmarło aż o 23,5 proc. ludzi więcej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.
Kiedy te dane zestawione zostaną z pomiarami stężenia pyłów PM10, zebranymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ze stacji, które działały także w 2015 i 2016 roku pokazujące, że w styczniu i lutym 2015 i 2016 roku PM10 utrzymywał się średnio na poziomie 60-65 mikrogramów na metr sześcienny, w 2017 wzrósł do ponad 80, wnioskować możemy, że śmierć z powodu smogu poniosło więcej osób.

Smog w Katowicach

Natenczas możemy porównując grudzień 2019 do grudnia 2018, stwierdzić możemy na podstawie danych ze stacji pomiarowej w Katowicach przy ul. Kossutha 6 opublikowanych na https://aqicn.org/ możemy stwierdzić, że nie nie żadnej poprawy pod kątem ilości dni ze znacznym przekroczeniem norm występowania pyłu PM2.5 i PM10.

Polecamy na bieżąco sprawdzać dane dotyczące jakości powietrza i w dniach z przekroczonymi normami powietrza ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *